Wielkość liter
slajd1.jpeg

MUZEUM ZAMKOWE
W SANDOMIERZU

slajd1.jpeg

Obiekt tygodnia:

Składana ikonka z zamku w Ossolinie

Wielkość liter

IKONKA OSSOLINNr inw.: MS-1140/5/Dep
Chronologia: okres nowożytny XVII wiek?
Wymiary: długość – 5,4 cm;
szerokość – 2,9 cm
grubość – 0,2 cm
Wykonanie: odlewanie a następnie wytłaczanie
Surowiec: stop miedzi

Aktualnie w Muzeum Zamkowym w Sandomierzu mamy wystawę poświęconą Jerzemu Ossolińskiemu, wśród wielu zabytków znajduje się także część niewielkiej miniaturowej ikonki. Została ona odkryta w roku 2018 przez stowarzyszenie Eksploracyjne na Rzecz Ratowania Zabytków Sakwa. Członkowie tego stowarzyszenia przeprowadzili na terenie zamku w Ossolinie poszukiwania, które miały pomóc w odnalezieniu piwnic. W wyniku tych poszukiwań nie odkryto piwnic, ale udało się odnaleźć kilkanaście przedmiotów w tym wspomnianą ikonkę.

 

Więcej…

Wielkość liter

Dostęna od 31 maja najnowsza wystawa prezentująca postać Jerzego Ossolińskiego – kanclerza wielkiego koronnego, polityka, dyplomaty, doradcy króla Polski Władysława IV, który poprzez miejsce urodzenia oraz niemalże całe życie związany był z Sandomierzem i Ziemią Sandomierską. Na wystawie zaprezentowane zostały obrazy, wizerunki Jerzego Ossolińskiego, pamiątki rodowe Ossolińskich, eksponaty nawiązujące do działalności dyplomatycznej prowadzonej m.in. we Włoszech.

Więcej informacji w zakładce wystawy czasowe.

Jerzy Ossoliński - magnat z Sandomierza

Wielkość liter

Tradycje od pokoleń. Niematerialne dziedzictwo kulturowe w Polsce.Zapraszamy na obchody Jubileuszu 20-lecia Konwencji UNESCO w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego i 10-lecia Krajowej listy niematerialnego dziedzictwa kulturowego oraz na otwarcie wystawy "Tradycje od pokoleń. Niematerialne dziedzictwo kulturowe w Polsce."

Oficjalna część wydarzenia wraz z otwarciem wystawy plenerowej rozpocznie się o godzinie 12.00 na dziedzińcu zamkowym, po oficjalnych wystąpieniach odbędzie się Parada – „Turki” Grodziskie Wielkanocne Oddziały Straży Grobu Pańskiego.

Wystawa "Tradycje od pokoleń. Niematerialne dziedzictwo kulturowe w Polsce." dostępna będzie od 19 maja do 15 czerwca br.

Organizatorzy wydarzenia: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowy Instytut Dziedzictwa, Niematerialne Dziedzictwo Kulturowe

Współorganizator: Muzeum Zamkowe w Sandomierzu

Patronat honorowy: UNESCO

 

 

 

 

Wirtualny spacer po wystawie OD PIASKU DO SZKŁA

7 MKiDN

10 patriotyzm

4 tripadvisor

Krzemień pasiasty w biżuterii i małych formach złotniczych

5 Bonum Publicum

5 Bonum Publicum

6 Pamiętnik Sandomierski

Godziny otwarcia Muzeum:

W sezonie turystycznym 
(1 kwietnia - 30 września)

 bip muz

Cennik biletów:

Bilet normalny: 20 zł
Bilet ulgowy: 12 zł
Bilet grupowy normalny z przew. MZS: 15 zł
Bilet grupowy ulgowy z przew. MZS: 10 zł
Bilet rodzinny (maks. 5 osób (2+3): 55 zł

 

 

 dostepnosc

© 2022 Muzeum Zamkowe w Sandomierzu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Łącznie ilość odwiedzin:11119656

Obecnie na stronie 228 gości