2
2

Webinarium "Komiks? Nie komiks? Jak opowiedzieć średniowieczną historię o miłości, zdradzie i karze na podstawie legendy o Walgierzu Udałym".

Wielkość liter

O Walgierzu Udałym, Heligundzie królewnie, Wisławie zdradźcyZapraszamy na anonsowane webinarium "Komiks? Nie komiks? Jak opowiedzieć średniowieczną historię o miłości, zdradzie i karze na podstawie legendy o Walgierzu Udałym".

Cykl ilustracji „O Walgierzu Udałym, Heligundzie królewnie, Wisławie zdradźcy” z 1974 roku autorstwa Stanisława Hiszpańskiego to barwna historia o legendarnym pogańskim władcy. Jak wiele wspólnego ma ze współczesnym komiksem? Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na spotkanie z dr Anną Kowalską-Różyło z Działu Literatury naszego Muzeum.

Wtorek 2 lutego 2021 r.

Godzina 13.00

Na muzealnym profilu fb i kanale YouTube

Walgierz Udały – bardzo silny, bogaty i piękny – poślubił królewnę Heligundę i był to dopiero początek historii o miłości, zdradzie i karze, wspomnianej m.in. w „Krzyżakach” H. Sienkiewicza. Cykl formalnie nawiązuje do konwencji średniowiecznych miniatur.

Stanisław Hiszpański (1904–1975) był godnym przedstawicielem znanej i zasłużonej rodziny Hiszpańskich: patriota (nieletni legionista, uczestnik walk z Rosjanami i plebiscytu na Śląsku, żołnierz II wojny światowej), świetnie wykształcony erudyta zakorzeniony w kulturze antycznej, poliglota, inżynier-architekt (współpracował m.in. przy Auditorium Maximum UW, budynku Dworca Głównego czy budowie schronisk górskich), lotnik (jeden z pierwszych 6-ciu absolwentów Szkoły Orląt), harcmistrz, taternik i miłośnik kultury góralskiej, zapalony instruktor-kajakarz, miłośnik archeologii, przede wszystkim jednak artysta: malarz, grafik, rysownik i oddany literaturze pasjonat-ilustrator. Podobno 1. wystawę urządziły mu jeszcze władze Liceum im. Mikołaja Reja ze skonfiskowanych podczas lekcji ponad 100 rysunków i karykatur profesorów. Wkrótce jego ilustracje można było podziwiać w książkach najlepszych przedwojennych wydawnictw: Gebethner i Wolff czy Trzaska, Evert i Michalski.

Wirtualny spacer po wystawie OD PIASKU DO SZKŁA

7 MKiDN

10 patriotyzm

4 tripadvisor

Krzemień pasiasty w biżuterii i małych formach złotniczych

5 Bonum Publicum

5 Bonum Publicum

6 Pamiętnik Sandomierski

Godziny otwarcia Muzeum:

W sezonie turystycznym 
(1 kwietnia - 30 września)

 bip muz

Cennik biletów:

Bilet normalny: 25 zł
Bilet ulgowy: 18 zł
Bilet grupowy normalny z przew. MZS: 18 zł
Bilet grupowy ulgowy z przew. MZS: 13 zł
Bilet rodzinny (maks. 5 osób (2+3): 70 zł

 

 

 dostepnosc

© 2022 Muzeum Zamkowe w Sandomierzu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Łącznie ilość odwiedzin:16327101

Obecnie na stronie 456 gości