Wielkość liter
2
2

Wielkość liter

VI Gala Orderu Rzeki Wisły

W sobotę w Zamku Królewskim odbyła się już VI Gala Orderu Rzeki Wisły. Niezwykłe towarzystwo odwiedziło Sandomierz, aby móc uczestniczyć we wręczeniu Orderu Panu Zdzisławowi Gołdzie. Gratulujemy! I życzymy (tak jak Pana przyjaciele i znajomi) Nie uspokajaj się!

Przed samą Galą odbył się wernisaż fotograficznej wystawy okazjonalnej którą stworzyliśmy we współpracy z Muzeum Krakowa. W każdy weekend (sobota – niedziela) wystawa będzie udostępniona zwiedzającym.

Zachęcamy do zapoznania się z „krajowidokami” Kriegera - zapraszamy na wystawę „Po Wiśle”.

A jeśli nie mogliście być wczoraj z nami to oglądnijcie fotorelację z wydarzenia, działo się!

 

Wielkość liter

xxx„Okruchy Antyku – importy rzymskie na ziemiach polskich” to tytuł najnowszej wystawy czasowej, której uroczyste otwarcie odbyło się 8 lutego br. w Sali Rycerskiej Zamku Królewskiego w Sandomierzu.

Oprócz wystąpień dyrektora Muzeum Zamkowego w Sandomierzu dr. hab. Mikołaja Getki-Keniga prof. PAN, kuratora wystawy dr. Wojciecha Rajpolda – adiunkta w Dziale Archeologicznym Muzeum Zamkowego w Sandomierzu, wykład zatytułowany „Jak to z importami rzymskimi było” wygłosił prof. dr hab. Andrzej Kokowski z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie.

W swoim wystąpieniu dyrektor Muzeum Zamkowego w Sandomierzu dr hab. Mikołaj Getka-Kenig prof. PAN podkreślił, że jest to już kolejna, druga
z zaplanowanego cyklu wystaw, poświęcona dziedzictwu archeologicznemu, tak niezwykle istotnemu dla naszej instytucji, gdyż kiedy powstało w 1921 r. Muzeum Ziemi Sandomierskiej, a więc instytucja, z której wywodzi się obecne Muzeum Zamkowe to właśnie zbiory archeologiczne stanowiły fundament kolekcji.

Wielkość liter

Chomik Europejski Zagrożony – ZauważonyWe wtorek 24 października 2023 r. odbyło się otwarcie wystawy „Chomik Europejski Zagrożony – Zauważony”. Ekspozycja składa się z prac cenionych fotografów przyrody – Łukasza Koba, Pawła Wrony i Łukasza Ziewacza.

Wernisaż połączony był z wykładem ekspertów: prof. dr hab. Joanny Ziomek z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz dr hab. inż. Magdaleny Hędrzak z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.

Spotkaniu towarzyszyła prezentacja naukowa przygotowana przez ekspertów, z której dowiedzieliśmy się, że Chomik europejski to jedyny ssak w Polsce znajdujący się na czerwonej liście zagrożonych wymieraniem gatunków.

Na terenie naszego powiatu populacja chomika europejskiego jest duża, szczególnie na terenie Sobótki czy Gór Wysokich.

Wielkość liter

Wernisaż Jerzy Ossoliński – magnat z Sandomierza to tytuł nowej wystawy czasowej, której wernisaż miał miejsce 30 maja 2023 r. w Zamku Królewskim w Sandomierzu.

Dyrektor Muzeum Zamkowego w Sandomierzu dr hab. Mikołaj Getka-Kenig w swoim wystąpieniu podkreślił, że Jerzy Ossoliński to jedna z najważniejszych postaci w historii politycznej dawnej Rzeczypospolitej.  Stwierdził również, że otwierana wystawa – „to pierwsza wystawa monograficzna poświęcona Jerzemu Ossolińskiemu, postaci emblematycznej, człowiekowi, który walnie przyczyniał się do promocji Rzeczypospolitej. To postać światowego formatu, jeśli chodzi o dyplomację, ale jednocześnie silnie związana z ziemią sandomierską, był najwybitniejszym politykiem, mężem stanu wywodzącym się z Sandomierza” – powiedział.

List do uczestników wernisażu skierował Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dr hab. Piotr Gliński. Podkreślił w nim, że Ossoliński zapisał się złotymi zgłoskami na kartach polskiej historii, a przede wszystkim dyplomacji z czasów świetności Rzeczypospolitej Obojga Narodów w XVII wieku.

 

Wielkość liter

Szklany paciorek kultury mykeńskiej z GrecjiW związku z tegoroczną edycją Nocy Muzeów jaka odbyła się w Sandomierzu 13 maja 2023 r. Muzeum Zamkowe w Sandomierzu przygotowało wiele atrakcji.

W tym dniu Muzeum zostało otwarte dla zwiedzających dodatkowo w godz. 19.00 - 23.00., a za bilet który kosztował jedynie „symboliczną złotówkę”, można było zwiedzać wszystkie wystawy stałe oraz czasowe.

Warto zaznaczyć, że akcja ta była doskonałą okazją do zapoznania się  m.in. z dwiema wystawami czasowymi. Pierwsza z nich to „Imago Terrae Sandomiriensis – skarby kartografii ze zbiorów Muzeum Zamkowego w Sandomierzu” na której zaprezentowanych zostało kilkanaście zabytkowych map pochodzących ze zbiorów Muzeum Zamkowego, a także przyrządy kartograficzne wypożyczone przez Powiatowe Centrum Kultury w Opatowie, a pochodzące ze zbiorów Muzeum Geodezji  i Kartografii w Opatowie.

 

 

Wielkość liter

Światło we mgle14 kwietnia 2023 r. w Sali Rycerskiej Zamku Królewskiego w Sandomierzu, odbyło się spotkanie z Januszem Sobolewskim - prezesem Społecznego Komitetu Odnowy Cmentarza Katedralnego w Sandomierzu, autorem publikacji pt. „Społeczny Komitet Odnowy Cmentarza Katedralnego w Sandomierzu 1992 - 2022”, wydanej z okazji jubileuszu 30 – lecia działalności SKOCK w Sandomierzu.

W imieniu organizatorów spotkanie otworzył Marcin Kapka.

Następnie Janusz Sobolewski dokonał prezentacji publikacji przedstawiając zarys historyczny oraz różnorodne aspekty działalności Społecznego Komitetu Odnowy Cmentarza Katedralnego na przestrzeni ostatnich trzydziestu lat.

Druga część spotkania poświęcona została  wspomnieniu posługi duszpasterskiej, a także działalności społeczno-patriotycznej śp. ks. Zygmunta Niewadziego - długoletniego proboszcza parafii św. Józefa w Sandomierzu, a także autora książki „Światło we mgle”, wydanej w 2011 r.

 

 

Wielkość liter

XXIII Edycja Sandomierzanina 2022 Roku4 marca 2023 r. w Zamku Królewskim w Sandomierzu odbyła się XXIII Edycja Sandomierzanina 2022 Roku oraz XXI Edycja Nadziei Sandomierza 2022.

Tytuł Nadziei Sandomierza otrzymali Kamil Drzewiecki i Alex Szczyrba, uczniowie I LO Collegium Gostomianum. Zaś laureatem tytułu „Sandomierzanin Roku 2022” został Janusz Sobolewski - prezes zarządu Społecznego Komitetu Odnowy Cmentarza Katedralnego, kanclerz kapituły Stowarzyszenia Wychowanków Confraternitas Gostomianum, skarbnik w zarządzie Towarzystwa Naukowego Sandomierskiego. Angażuje się w wiele działań społecznych, zajmuje się badaniem genealogii i historii rodziny Sobolewskich.

Wielkość liter

W czwartek 23 lutego w Sali Edukacyjnej miało miejsce niezwykłe spotkanie. O przyrządach kartograficznych i ich zastosowaniu opowiedział kustosz Muzeum Geodezji i Kartografii w Opatowie - Andrzej Żychowski. Wszelkie wątpliwości dotyczące geodezji rozwiał Geodeta powiatowy, Prezes "Geocentrum" Stowarzyszenia Inicjatyw Geodezyjnych i Kartograficznych w Opatowie - Mirosław Roszczypała.

Po wydarzeniu odbyła się niezwykle interesująca rozmowa dotycząca map, kartografii oraz zagadnień z dziedziny geodezji, na które z ochotę odpowiedzieli nasi goście.

Wydarzeniu towarzyszyło oprowadzenie kuratorskie przez jednego z kuratorów wystawy Karolinę Garę.

Partnerem wstawy jest Powiatowe Centrum Kultury w Opatowie.

Wykład zorganizowany we współpracy z Towarzystwem Naukowym Sandomierskim.

Wielkość liter

18 lutego odbyła się w przestrzeni Zamku Królewskiego V Gala Orderu Rzeki Wisły - była ona poświęcona pamięci Kawalera Orderu Rzeki Wisły śp. Tomaszowi Szczęsnemu.

Jako współorganizatorzy wydarzenia postaraliśmy się przygotować specjalnie na tę okazję dodatkową atrakcję. Przed rozpoczęciem Gali uczestnicy mieli możliwość wziąć udział w wernisażu wystawy, która nawiązuje do Królowej Polskich Rzek – Wisły.

„Wisła w obiektywie Janusza Kwiatkowskiego – fotografie nieznane”.

Zapraszamy na krótką fotorelację zarówno z wernisażu wystawy jak i V Gali Orderu Rzeki Wisły.

Wielkość liter

Skarby kartografii ze zbiorów Muzeum Zamkowego w SandomierzuWystawa z pogranicza nauki, historii i sztuki - „Imago Terrae Sandomiriensis. Skarby kartografii ze zbiorów Muzeum Zamkowego w Sandomierzu”

W poniedziałek, 6 lutego odbyło się oficjalne otwarcie pierwszej w tym roku wystawy czasowej w Muzeum Zamkowym w Sandomierzu.

Dyrektor Muzeum Zamkowego w Sandomierzu podkreślił jak szczególna jest to wystawa „(..) wystawa kartograficzna skupiająca się na mapach to wystawa właściwie z pogranicza nauki – kartografia, geodezja, ale też historii – mapy traktowane jako źródło historyczne do poznania dziejów politycznych czy geopolitycznych, ale również o czym czasem możemy zapomnieć (..) dzieła sztuki, które zostały w niezwykle atrakcyjny sposób i po mistrzowsku udekorowane (..). Chciałbym bardzo podkreślić, że zrąb tej wystawy to są obiekty nasze zbierane, kolekcjonowane przez moich poprzedników i poprzednich pracowników naszego muzeum od lat 70 XX wieku, ale również ważnym partnerem naszej wystawy, dzięki któremu nabrała ona jeszcze bardziej atrakcyjnego charakteru jest współpraca z Powiatowym Centrum Kultury w Opatowie, a ściśle z jego komórką, czyli Muzeum Geodezji i Kartografii. Właśnie stamtąd zostały nam użyczone niezwykle interesujące instrumenty geodezyjne. (…) Zachęcam Państwa, aby poprzez zwiedzanie naszej wystawy mogli Państwo prześledzić dzieje Sandomierza i jego okolic od połowy wieku XVII, aż po II wojnę światową”.

Wirtualny spacer po wystawie OD PIASKU DO SZKŁA

7 MKiDN

10 patriotyzm

4 tripadvisor

Krzemień pasiasty w biżuterii i małych formach złotniczych

5 Bonum Publicum

5 Bonum Publicum

6 Pamiętnik Sandomierski

Godziny otwarcia Muzeum:

W sezonie turystycznym 
(1 kwietnia - 30 września)

 bip muz

Cennik biletów:

Bilet normalny: 20 zł
Bilet ulgowy: 12 zł
Bilet grupowy normalny z przew. MZS: 15 zł
Bilet grupowy ulgowy z przew. MZS: 10 zł
Bilet rodzinny (maks. 5 osób (2+3): 55 zł

 

 

 dostepnosc

© 2022 Muzeum Zamkowe w Sandomierzu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Łącznie ilość odwiedzin:13926825

Obecnie na stronie 189 gości