Nr inw.: MS-1059/h
Materiał: brąz, tkanina
Średnica medalu: 28 mm, waga 12,55 g
Ustanowiony ukazem nr 140 cara Mikołaja II 6 maja 1901 r.
Muzeum Zamkowe w Sandomierzu
Przekaz rodziny W. Podsiadłego z 1979 r.
Awers: motyw roślinny w kształcie monogramu cara Mikołaja II, nad nim umieszczona jest carska korona
Rewers: w otoku napis ЗА ПОХОДЪ ВЪ КИТАЙ (za marsz na Chiny), w środku data 1900-1901, poniżej skrzyżowana kotwica, szabla i karabin.
Kolorystyka wstążki do medalu nawiązuje swą barwą do orderu św. Andrzeja i orderu św. Włodzimierza.
Wojciech Podsiadły od 1881 r. mieszkał w Jeziorach koło Sulisławic, gdzie jego ojciec Błażej kupił część folwarku. Obaj pracowali przy budowie kościoła w Sulisławicach, konsekrowanego w 1888 r. W 1895 r. Wojciech Podsiadły został wcielony do armii rosyjskiej, w której służył przez dziesięć lat. Brał udział w rosyjskim podboju Mandżurii zwanym wojną rosyjsko-chińską w latach 1900-1901 (powstanie bokserów), za którą otrzymał medal ,,Za marsz na Chiny”. Po zwolnieniu ze służby 30 listopada 1905 r. osiadł w Jeziorach, gdzie prowadził wzorcowe gospodarstwo rolne.
W Podsiadły był postacią niezwykle aktywną, działał w wielu organizacjach społecznych i instytucjach samorządowych. Reprezentował lokalną społeczność w Sandomierskiej Fundacji Szpitala Św. Ducha, Kasie Stefczyka, sulisławickiej Straży Pożarnej. Był członkiem Sejmiku sandomierskiego.
Należał do Komitetu Uroczystości Koronowania Obrazu w Sulisławicach 2 września 1913 r., w której uczestniczyło ponad 250 tysięcy wiernych. W 1937 r. otrzymał jako prezes OSP Sulisławice Brązowy Krzyż Zasługi. W czasie II wojny światowej współpracował z oddziałem partyzanckim ,,Jędrusie”.
Po śmierci Wojciecha Podsiadłego jego rodzina zdecydowała o przekazaniu cennych pamiątek do Muzeum Zamkowego w Sandomierzu.
Karolina Gara, Dział Historyczny MZS