2
2

XV edycja Konkursu Bonum Publicum

Wielkość liter

XV edycja Konkursu Bonum Publicum”

W sandomierskie obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości włączona została uroczystość wręczenia Nagród Bonum Publicum im. Aleksandra Patkowskiego. Nagrody te przyznawane są co roku przez Burmistrza Miasta Sandomierza i honorują postaci, których działalność i osiągnięcia na polu lokalnego środowiska oraz historii, kultury i tradycji regionu nawiązują do idei przyświecających Aleksandrowi Patkowskiemu – sandomierskiemu działaczowi i redaktorowi, nazywanemu „ojcem polskiego regionalizmu”.

 

W niedzielę 11 listopada publiczność zebrana w Sali Rycerskiej Zamku Królewskiego w Sandomierzu poznała laureatów tegorocznej, XV już edycji konkursu. Nagrodę z rąk Katarzyny Zioło, Zastępcy Burmistrza Sandomierza w kategorii „Dokonania w zakresie kultury, utrwalania tradycji, pamięci historycznej, turystyki, ekologii, dobroczynności, wszelkich form aktywności społecznej kształtującej obywatelski stosunek do rzeczywistości, jak np. budżet obywatelski, będący szansą na zaangażowanie obywateli” otrzymała dr Beata Hebzda-Sołogub, prezes Fundacji Forum Dialogu Między Kulturami w Dzierżoniowie. W kategorii „Publikacje książkowe poświęcone historycznej Ziemi Sandomierskiej” zwyciężył Andrzej Nowak Arczewski za książkę „Zmiłuj się nad nami”, opowiadającą o historii Żydów zamieszkujących przed wojną niewielkie podsandomierskie miasteczko – Klimontów. W konkursie przyznawana jest także nagroda w edycji szkolnej skierowanej do uczniów szkół średnich, którą w tym roku otrzymali uczniowie IV Liceum Ogólnokształcącego w Białej Podlaskiej. Wyróżnienie przyznane zostało także uczniom I Liceum Ogólnokształcącego w Opatowie. Wszystkim laureatom swoje uznanie i gratulacje złożył dyrektor Muzeum Okręgowego w Sandomierzu, dr Dominik Kacper Płaza.

Uroczystość uświetnił koncert 100-osobowego chóru II Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Sandomierzu, pod przewodnictwem Beaty Ryńskiej. Ubiór młodzieży stylizowany był na modę panującą w pierwszych dekadach XX wieku. Zabieg ten doskonale harmonizował z zaprezentowanym repertuarem – chór wykonał na scenie najpiękniejsze pieśni patriotyczne w klasycznych aranżacjach. Podczas koncertu publiczność miała okazję wysłuchać także solowych występów Katarzyny Trelskiej, Wiktora Śmiechowskiego, Elżbiety Skowron, Wiktorii Krakowiak i Wojciecha Leśniewskiego.

Wirtualny spacer po wystawie OD PIASKU DO SZKŁA

7 MKiDN

10 patriotyzm

4 tripadvisor

Krzemień pasiasty w biżuterii i małych formach złotniczych

5 Bonum Publicum

5 Bonum Publicum

6 Pamiętnik Sandomierski

Godziny otwarcia Muzeum:

W sezonie turystycznym 
(1 kwietnia - 30 września)

 bip muz

Cennik biletów:

Bilet normalny: 25 zł
Bilet ulgowy: 18 zł
Bilet grupowy normalny z przew. MZS: 18 zł
Bilet grupowy ulgowy z przew. MZS: 13 zł
Bilet rodzinny (maks. 5 osób (2+3): 70 zł

 

 

 dostepnosc

© 2022 Muzeum Zamkowe w Sandomierzu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Łącznie ilość odwiedzin:16332872

Obecnie na stronie 438 gości