2
2

Imago Terrae Sandomiriensis. Skarby kartografii ze zbiorów Muzeum Zamkowego w Sandomierzu

Wielkość liter

Skarby kartografii ze zbiorów Muzeum Zamkowego w SandomierzuWystawa z pogranicza nauki, historii i sztuki - „Imago Terrae Sandomiriensis. Skarby kartografii ze zbiorów Muzeum Zamkowego w Sandomierzu”

W poniedziałek, 6 lutego odbyło się oficjalne otwarcie pierwszej w tym roku wystawy czasowej w Muzeum Zamkowym w Sandomierzu.

Dyrektor Muzeum Zamkowego w Sandomierzu podkreślił jak szczególna jest to wystawa „(..) wystawa kartograficzna skupiająca się na mapach to wystawa właściwie z pogranicza nauki – kartografia, geodezja, ale też historii – mapy traktowane jako źródło historyczne do poznania dziejów politycznych czy geopolitycznych, ale również o czym czasem możemy zapomnieć (..) dzieła sztuki, które zostały w niezwykle atrakcyjny sposób i po mistrzowsku udekorowane (..). Chciałbym bardzo podkreślić, że zrąb tej wystawy to są obiekty nasze zbierane, kolekcjonowane przez moich poprzedników i poprzednich pracowników naszego muzeum od lat 70 XX wieku, ale również ważnym partnerem naszej wystawy, dzięki któremu nabrała ona jeszcze bardziej atrakcyjnego charakteru jest współpraca z Powiatowym Centrum Kultury w Opatowie, a ściśle z jego komórką, czyli Muzeum Geodezji i Kartografii. Właśnie stamtąd zostały nam użyczone niezwykle interesujące instrumenty geodezyjne. (…) Zachęcam Państwa, aby poprzez zwiedzanie naszej wystawy mogli Państwo prześledzić dzieje Sandomierza i jego okolic od połowy wieku XVII, aż po II wojnę światową”.

Obecny na wernisażu był dr hab. Piotr Wawrzyk, wiceminister spraw zagranicznych, poseł na Sejm RP – „Muzeum Zamkowe w Sandomierzu – Zamek Królewski (..) zaczął wypływać na szersze wody muzealne pokazywać w większym stopniu swoje zasoby, historię i historię ziemi sandomierskiej, ale także prowadzić szeroką wymianę z innymi placówkami (…) Muzeum Zamkowe (…) staje się coraz bardziej znane, bardziej popularne jako punkt obowiązkowy spotkań osób zainteresowanych muzealnictwem (…).

„Bardzo się cieszę, że instytucja, którą mam przyjemność kierować (…) mogło wspomóc tę instytucję tak zacną i szanowną jaką jest Muzeum Zamkowe w Sandomierzu jest to dla nas prawdziwy zaszczyt i nobilitacja, że mogliśmy naszymi zbiorami wspomóc i ubogacić Państwa wystawę” – wypowiedział się zastępca dyrektora Powiatowego Centrum Kultury w Opatowie, Adrian Wołos.

Karolina Gara, członek zespołu kuratorskiego wystawy przybliżyła historię zbiorów kartograficznych muzeum oraz obiektów, które zostały zaprezentowane na ekspozycji. „(…) Kolekcja kartograficzna naszego muzeum jest systematycznie budowana już od lat 70 XX poprzez dary, zakupy antykwaryczne. Skupia się na mapach uwzględniających Sandomierz, ziemie sandomierską i okolice samego Sandomierza. Na naszej wystawie prezentujemy przegląd map zarówno całej polski jak i jej fragmentów obejmujących obszary dawnych województw i powiatów, w których znajdował się Sandomierz. (..)”

Poniżej fotorelacja z wernisażu.

Wystawa dostępna dla zwiedzających do czerwca 2023 r., została przygotowana we współpracy Powiatowe Centrum Kultury w Opatowie, Muzeum Geodezji i Kartografii w Opatowie, zespół kuratorski wystawy to dr Mikołaj Getka-Kenig oraz Karolina Gara.

Wirtualny spacer po wystawie OD PIASKU DO SZKŁA

7 MKiDN

10 patriotyzm

4 tripadvisor

Krzemień pasiasty w biżuterii i małych formach złotniczych

5 Bonum Publicum

5 Bonum Publicum

6 Pamiętnik Sandomierski

Godziny otwarcia Muzeum:

W sezonie turystycznym 
(1 kwietnia - 30 września)

 bip muz

Cennik biletów:

Bilet normalny: 20 zł
Bilet ulgowy: 12 zł
Bilet grupowy normalny z przew. MZS: 15 zł
Bilet grupowy ulgowy z przew. MZS: 10 zł
Bilet rodzinny (maks. 5 osób (2+3): 55 zł

 

 

 dostepnosc

© 2022 Muzeum Zamkowe w Sandomierzu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Łącznie ilość odwiedzin:15954332

Obecnie na stronie 537 gości