2
2

Otwarcie wystawy Jerzy Ossoliński – magnat z Sandomierza

Wielkość liter

Wernisaż Jerzy Ossoliński – magnat z Sandomierza to tytuł nowej wystawy czasowej, której wernisaż miał miejsce 30 maja 2023 r. w Zamku Królewskim w Sandomierzu.

Dyrektor Muzeum Zamkowego w Sandomierzu dr hab. Mikołaj Getka-Kenig w swoim wystąpieniu podkreślił, że Jerzy Ossoliński to jedna z najważniejszych postaci w historii politycznej dawnej Rzeczypospolitej.  Stwierdził również, że otwierana wystawa – „to pierwsza wystawa monograficzna poświęcona Jerzemu Ossolińskiemu, postaci emblematycznej, człowiekowi, który walnie przyczyniał się do promocji Rzeczypospolitej. To postać światowego formatu, jeśli chodzi o dyplomację, ale jednocześnie silnie związana z ziemią sandomierską, był najwybitniejszym politykiem, mężem stanu wywodzącym się z Sandomierza” – powiedział.

List do uczestników wernisażu skierował Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dr hab. Piotr Gliński. Podkreślił w nim, że Ossoliński zapisał się złotymi zgłoskami na kartach polskiej historii, a przede wszystkim dyplomacji z czasów świetności Rzeczypospolitej Obojga Narodów w XVII wieku.

 

 

 „Ukazanie znaczenia działalności oraz zasług Jerzego Ossolińskiego w kształtowaniu stosunków dyplomatycznych i polityki zagranicznej Rzeczypospolitej Polskiej w XVII w., a także związków rodu Ossolińskich z Ziemią Sandomierską poprzez pryzmat prezentowanych artefaktów historycznych i artystycznych jest działaniem zmierzającym do zwiększenia wiedzy na temat działalności polityczno – dyplomatycznej tego zacnego rodu” – napisał.

Minister przypomniał, że partnerem merytorycznym wystawy jest Pałac Saski Sp. z o.o., współtworząca część ekspozycji poświęconej Pałacowi Brühla, budowli, która swą obecną  nazwę zyskała po przebudowie i wiek po tym kiedy bohater ekspozycji wzniósł ją jako swoją warszawską rezydencję. Wicepremier podkreślił, że dwa główne cele wystawy, a więc przywrócenie do powszechnej świadomości postaci Jerzego Ossolińskiego, a także promocja działań na rzecz odbudowy Pałacu Saskiego oraz sąsiadującego z nim Pałacu Brühla, są działaniami komplementarnymi. Wyraził również swoje zadowolenie, że mieszkańcy Sandomierza oraz zwiedzający wystawę turyści będą mogli zapoznać się z jedną z największych jak dotąd wystaw czasowych zorganizowanych w Muzeum Zamkowym w Sandomierzu – instytucji współprowadzonej przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Marszałka Województwa Świętokrzyskiego. List odczytał Marcin Kapka pełnomocnik ds. administracji i komunikacji dyrektora Muzeum Zamkowego w Sandomierzu.

Prezes Spółki Pałac Saski Jan Edmund Kowalski podkreślił, że Ossoliński jako wytrawny polityk i dyplomata był mistrzem kreowania wizerunku. Zwrócił uwagę na słynne poselstwo Ossolińskiego do Rzymu. „Innym przejawem jego talentu była jego warszawska siedziba. Ufundowany w 1641 roku pałac, służył pokazaniu powagi urzędu i ambicji właściciela” - powiedział. Zaznaczył również, że pałac, który miał „przebogatą historię na przestrzeni ostatnich czterystu lat” zostanie przez prowadzoną przez niego spółkę odbudowany. Oddanie do użytku gmachów Pałacu Brühla, Pałacu Saskiego i kamienic przy ul. Królewskiej w Warszawie zaplanowane jest na 2030 rok.

Wiceminister Spraw Zagranicznych dr hab. Piotr Wawrzyk, w swoim wystąpieniu zaznaczył m.in., że bohater wystawy był najwybitniejszym dyplomatą I Rzeczypospolitej w XVII wieku. „Ossoliński był twórcą polityki zagranicznej państwa, które było mocarstwem światowym. Rzeczpospolita tamtych czasów była krajem bogatym, który szedł od sukcesu do sukcesu, potrafił przezwyciężać wszystkie przeciwności, które zsyłali wrogowie zewnętrzni” – przypomniał.

Wojewoda Świętokrzyski powiedział, że trzeba sięgać do postaci niezwykłych i światłych, a taką osobą był kanclerz Jerzy Ossoliński, który łączył narody. Zbigniew Koniusz zauważył, że wystawa gromadzi znakomite dzieła. – Muzeum Zamkowe zrobiło wszystko, aby pokazać piękne i cenne eksponaty – zaznaczył.

Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski zwrócił uwagę na rozwój Muzeum Zamkowego w Sandomierzu, które po reorganizacji realizuje coraz bardziej ambitne projekty we współpracy z czołowymi instytucjami kultury w Polsce.

– Jako współorganizatorzy tej placówki cieszymy się z tej oferty, którą na pewno warto promować i wspierać – stwierdził.

Uroczystość odbywająca się w Muzeum Zamkowym w Sandomierzu miała charakter szczególny, bowiem była również doskonałą okazją do uhonorowania wysokim odznaczeniem resortowym długoletniego pracownika Muzeum, kustosz Działu Sztuki pani Bożeny Ewy Wódz.

Laudację na cześć odznaczonej kustosz Bożeny Ewy Wódz wygłosił dyrektor Muzeum Zamkowego w  Sandomierzu dr hab. Mikołaj Getka-Kenig.

W imieniu Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dr. hab. Piotra Glińskiego Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” wręczył Wojewoda Świętokrzyski dr Zbigniew Koniusz, któremu asystował Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski.

Z powodu nieobecności spowodowanej złym stanem zdrowia medal w imieniu odznaczonej odebrała wicedyrektor Muzeum Zamkowego w Sandomierzu Kinga Kędziora-Palińska.

Ponadto w wydarzeniu uczestniczyło również wielu znamienitych gości, a wśród nich m.in. senator Jarosław Rusiecki, poseł Marek Kwitek, w imieniu poseł Agaty Wojtyszek – p. Anna Paluch, którzy w swoich wystąpieniach nawiązując do tematyki otwieranej wystawy wyrazili swoje słowa uznania za pomysł zorganizowania jednej z największych jak dotąd wystaw czasowych. Należy zaznaczyć, że w uroczystym wernisażu uczestniczyli również przedstawiciele władz oraz wojewódzkiej, powiatowej i miejskiej administracji rządowej i samorządowej.

Na temat rodu Ossolińskich oraz ich wybitnego przedstawiciela - Jerzego Ossolińskiego w swoim wystąpieniu opowiedział członek zespołu kuratorskiego wystawy dr hab. Tomisław Giergiel.

Kolejnym punktem wydarzenia było kuratorskie oprowadzanie po nowej wystawie, które poprowadził dr hab. Mikołaj Getka-Kenig – dyrektor Muzeum Zamkowego w Sandomierzu.

Należy podkreślić, że wystawa została objęta honorowym patronatem Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dr. hab. Piotra Glińskiego, Ministra Spraw Zagranicznych prof. dr. hab. Zbigniewa Raua, a także Marszałka Województwa Świętokrzyskiego Andrzeja Bętkowskiego.

Wystawa prezentuje postać Jerzego Ossolińskiego – kanclerza wielkiego koronnego, polityka, dyplomaty, doradcy króla Polski Władysława IV, który poprzez miejsce urodzenia oraz niemalże całe życie związany był z Sandomierzem i Ziemią Sandomierską. Na wystawie zaprezentowane zostały obrazy, wizerunki Jerzego Ossolińskiego, pamiątki rodowe Ossolińskich, eksponaty nawiązujące do działalności dyplomatycznej prowadzonej m.in. we Włoszech.

Kluczowym wątkiem tej wystawy jest podkreślenie znaczenia działalności oraz  zasług Jerzego Ossolińskiego w kształtowaniu stosunków dyplomatycznych i polityki zagranicznej Rzeczypospolitej Polskiej w XVII w., a także ukazanie związków rodu Ossolińskich z Ziemią Sandomierską. Jej celem jest również zwiększenie świadomości społecznej na temat działalności polityczno – dyplomatycznej rodu Ossolińskich, związanego z historyczną Ziemią Sandomierską. Partnerem merytorycznym wystawy jest Pałac Saski Sp. z o.o., który współtworzy część ekspozycji poświęconej Pałacowi Brühla.

Ekspozycja została przygotowana przez zespół kuratorski w składzie: dr hab. Mikołaj Getka-Kenig, dr hab. Tomisław Giergiel, Karolina Gara.

Ekspozycja jest jedną z największych z dotychczas organizowanych wystaw czasowych w Muzeum Zamkowym w Sandomierzu.

Powstała publikacja towarzysząca wystawie, która dostępna jest w sprzedaży od dnia wernisażu. Wystawa prezentowana będzie o okresie od 31 maja do 24 września br.

Partnerami organizowanej wystawy w zakresie pozyskania prezentowanych zbiorów są: Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum Narodowe we Wrocławiu, Muzeum Narodowe w Kielcach, Zamek Królewski w Warszawie, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Biblioteka Diecezjalna w Sandomierzu oraz Parafia p.w. Św. Józefa w Klimontowie.

Patronat medialny nad wystawą sprawują: Polska Agencja Prasowa, TVP Historia, TVP Kultura, Gość Niedzielny, RMF Classic, TVP3 Kielce, Radio Kielce, Radio Leliwa, STV.INFO, iTV. Wisła, Lokalna TV, Echo Dnia, Tygodnik Nadwiślański, Mówią Wieki, Spotkania z Zabytkami.

 

Wirtualny spacer po wystawie OD PIASKU DO SZKŁA

7 MKiDN

10 patriotyzm

4 tripadvisor

Krzemień pasiasty w biżuterii i małych formach złotniczych

5 Bonum Publicum

5 Bonum Publicum

6 Pamiętnik Sandomierski

Godziny otwarcia Muzeum:

W sezonie turystycznym 
(1 kwietnia - 30 września)

 bip muz

Cennik biletów:

Bilet normalny: 20 zł
Bilet ulgowy: 12 zł
Bilet grupowy normalny z przew. MZS: 15 zł
Bilet grupowy ulgowy z przew. MZS: 10 zł
Bilet rodzinny (maks. 5 osób (2+3): 55 zł

 

 

 dostepnosc

© 2022 Muzeum Zamkowe w Sandomierzu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Łącznie ilość odwiedzin:13626662

Obecnie na stronie 1031 gości